Vienna Insurance Group planuje kolejne akwizycje w Polsce

Vienna Insurance Group planuje kolejne akwizycje w Polsce

fuzje przejęcia biznes
Warszawa, 16.04.2015 (ISBnews) - Vienna Insurance Group (VIG) chce zwiększać swoją pozycję w Polsce zarówno w sposób organiczny, jak i poprzez przejęcia. Niewykluczone, że w tym roku dojdzie do kolejnej transakcji na naszym rynku, ale musi być ona uzasadniona ekonomicznie, poinformował agencję ISBnews prezes VIG Peter Hagen.

"Zawsze mówiliśmy, że Polska jest takim rynkiem, gdzie chcemy wzmacniać naszą pozycję poprzez przejęcia, a jednocześnie nasze spółki mają cele rozwoju organicznego. Jeśli nadarzy się atrakcyjna możliwość, to na pewno będziemy nią zainteresowani. Polska jest bardzo ważna dla naszej grupy" - powiedział Hagen ISBnews.

"Rokrocznie takie możliwości pojawiają się. Nie skorzystaliśmy ze wszystkich ze względu na cenę lub brak dopasowania. Byłbym mocno zdziwiony, gdyby kolejna okazja nie pojawiła się w tym roku, co nie jest jednoznaczne z ty, że coś kupimy, bo wiele zależy od warunków" - podkreślił.

Prezes zaznaczył, że grupa chce się wzmacniać poprzez przejęcia zarówno po stronie majątkowej, jak i życiowej.

"To, jak się zachowamy przy okazji pojawienia się biznesu do przejęcia, sprowadza się do kalkulacji czysto matematycznej. Jeśli pojawi się z jednej strony oferta majątkowa, a z drugiej życiowa, to jeśli majątkowa będzie korzystniejsza, zdecydujemy się na akwizycję i odwrotnie. Nie wykluczam, że możemy kupić całą grupę, jeśli to będzie dla nasz korzystne" - powiedział prezes.

Zaznaczył, że przejęcia na polskim rynku VIG jest w stanie sfinansować ze środków własnych.

"Gdyby PZU było na sprzedaż, to musielibyśmy sięgnąć po dodatkowe źródło z rynku i nie byłoby to dla nasz trudnością. Wszelkie inne możliwości jesteśmy w stanie sfinansować ze środków własnych" - powiedział Hagen.

VIG Polska miał 8,3% udziału w rynku ubezpieczeniowego w Polsce na koniec 2014 roku. Celem średnioterminowym jest wzrost udziałów do ponad 10%.

"Zdecydowanie chcemy mieć udział w rynku powyżej 10%, ale kiedy dokładnie osiągniemy taki poziom - trudno powiedzieć"- wskazał Hagen.

Składka przypisana brutto VIG Polska wyniosła 4,56 mld zł w 2014 r. wobec 5,22 mld zł rok wcześniej.

Składka przypisana w spółkach majątkowych VIG Polska wyniosła 2,33 mld zł, zaś w spółkach życiowych 2,23 mld zł, co oznacza spadek odpowiednio o 2% oraz 21,5% w skali roku.

Skonsolidowany wynik brutto VIG Polska wyniósł 230,8 mln zł i był wyższy o 10% w skali roku.

Agnieszka Morawiecka

(ISBnews)